Sinice u aksolotli

 🥦Sinice w akwarium z aksolotlami 😳




Co to są sinice? 

Sinice to inaczej cyjanobakterie. 

Tworzą sino-zielone kożuchy najczęściej na podłożu, ozdobach, roślinach. Kiedyś uważane były za glony, jednak zaklasyfikowanie ich do bakterii pozwoliło znaleźć sposób na walkę z nimi. 

Sinica w akwarium potrafi bardzo obniżać poziom tlenu. Są one dość trudne do zwalczenia. W momencie próby zaatakowania ich jakkolwiek - zaczynają się rozpadać i degradować, woda staje się niebieska i bardzo śmierdzi. 

🔸Co powoduje sinice? 

Najczęściej zły stosunek azotu względem fosforu (tabelka poniżej), ale: 

"1. W warunkach niskiego poziomu azotu i fosforu może pojawić się sinica ale nie musi. Z pewnością ma na to wpływ zapotrzebowanie na azot i jego wielkość.

2. Niski poziom azotu nie jest wyznacznikiem występowania sinicy bo występuje ona też w akwariach z wykrywalnym azotem. Może być to problem spowodowany fluktacją azotu, jego niewielką dostępnością, lub problemem z jego wykorzystaniem.

3. Dodanie azotu lub azotu i fosforu nie jest lekiem na pozbycie się sinicy bo większość tych działań przynosi odwrotny skutek i jeszcze silniejszy wzrost sinic. Najprawdopodobniej dodanie np azotu, może powodować usuniecie przyczyny powstania sinicy, ale nie spowoduje usunięcia sinicy, która się już pojawiła i mnoży się w akwarium."


Jak walczyć z sinicą? 

1. Na pewno najpierw zastanowić się, co mogło spowodować pojawienie się jej. Najczęściej niestabilności w zbiorniku stanowią zaproszenie dla cyjanobakterii. Dlatego warto zrobić testy wody (szczególnie NO3 i PO4). 

2. Na początku postaraj się zebrać jak najwięcej sinicy za pomocą wężyka i podmiany, oraz np. szczoteczki do zębów. Kontynnuj regularne, częstsze podmiany wody wraz ze zbieraniem sinicy. 

3. Przy słabej inwazji może pomóc wyłączenie światła i całkowite zakrycie zbiornika na kilka dni. Następnie podmiana 50% wody w zbiorniku. 

4. W przypadku, kiedy nic nie pomaga, a zaczyna się robić wręcz gorzej, trzeba już sięgnąć po ostateczność - leki, albo restart. 

Czego NIE ❌ stosować do zwalczenia sinic w akwarium aksolotli? 

🔸Na pewno chemii typu Borasol. Jest to kwas borowy, który może źle wpłynąć na nasze płazy. Tak samo woda utleniona, ponieważ łatwo przeholować z jej użyciem, co może doprowadzić nawet do śmierci aksolotli. A już w ogóle preparaty typu chemiclean, blue exit itd - odpuśćcie sobie, bo tak naprawdę nie wiadomo co się może stać, nikt tego nie przetestował u aksolotli, więc skutki to loteria. Może kiedyś ktoś będzie na tyle odważny i sprawdzi to, jednak jak dotąd nikt tego nie zrobił - a to myślę coś znaczy. 


❓Co więc bezpiecznie zastosować na sinice? 

Znalazłam bardzo ciekawy sposób, łatwo dostępny. Jest bezpieczny nawet dla wrażliwych krewetek, co więcej - na czas kuracji aksolotl może pozostać w swoim akwarium, a światło świecić się jak dotąd!

Mało tego, nie powoduje zamieszania w biologii w akwarium, jedyny skutek uboczny to... Żółta woda. 

Chodzi tutaj o Furaginę, czyli tradycyjny lek na choroby pęcherza 🤷‍♀️

Furazydyna to pochodna Nitrofuranu. 

Nitrofuran zawiera np. polecany za zagranicznych forach preparat "Furan2", który jest bardzo pomocny w leczeniu zakażeń bakteryjnych u aksolotli. W Polsce nie dostaniecie tego leku, ale mamy odpowiednik - Bactocaps F z Zooleka. Warto go mieć w swojej aksolotlowej apteczce. 

Jeśli jednak nie mamy Bactocaps F, to prawdopodobnie na pewno w domowej apteczce mamy właśnie Furaginę. Lub kiedy będą już zamknięte sklepy akwarystyczne - bez problemu dostaniemy ją w całodobowej aptece. 

Furagina ma działanie antybakteryjne i lekko antygrzybicze. Bardzo szybko "uszkadza" RNA bakterii i prowadzi do jej obumierania. Ponadto działa na wiele antybiotyko-opornych bakterii! Przy czym jest całkowicie wydalana z organizmu wraz z odchodami. 

Zanim zaczęłam przygotowywać dla Was ten tekst (jakże dla mnie przełomowy! Wszak dotąd sinica to był niemal problem bez rozwiązania w aksolotlowym akwarium), skonsultowałam temat z moim lekarzem weterynarii, który potwierdził, że Furagina nie zaszkodzi aksolotlom, a wręcz zapewniłam mu zarwaną nockę przy artykułach naukowych, bo przypomniałam o niesamowicie absorbującym temacie😬. 

W każdym razie, bez obaw możecie użyć Furaginy na sinice u aksolotli. Także na zakażenia bakteryjne występujące u nich. 


🔸Jak stosować na sinice? 

1 tabletka 50mg na 50l 

Tabletki rozrabiamy z wodą z akwarium i wlewamy. 

Woda będzie żółta jak siki. Trudno. Ale później będzie lepiej ;) 

Ogólnie musimy podać 4 takie same dawki Furaginy co drugi dzień. To powinno wystarczyć. 

Po dwóch dniach od ostatniej dawki, robimy podmianę.

Aktualnie sposób sposób testuję w akwarium z kolcobrzuchami. Efekty widać było już po 2 dniach! Ryby nie zmieniły nic w swoim zachowaniu, żyją sobie tak, jakby nigdy nic się nie działo. Parametry - bez zmian. Brak jakichś mętności, czy niepokojących rzeczy. Mają apetyt za dwóch. 

Także, spokojnie możecie użyć tego sposobu, aby bez konieczności restartu "uratować"akwarium od sinicy ;)