Co zrobić gdy samica złoży jaja?

¡Huevitos! 🥚🥚🥚
Czyli trochę o jajeczkach. 
Obecnie mamy drugi termin, kiedy aksolotle składają skrzek. Czyli przełom luty-kwiecień. Poprzedni termin był pomiędzy październikiem a grudniem. Oczywiście może to ulegać zmianie, ale ten wyżej wymieniony okres jest zwykle najbardziej intensywny i wtedy też aksolotle mieszkające w Xochimilco się rozmnażają. 
Jest to głównie związane z czasem naturalnego oświetlenia, czyli choćby odrobiny światła padającego z okna na nasze akwarium za dnia. Ale także z naturalnym instynktem, którego resztki jeszcze nasze smoki posiadają. 
Dlaczego aksolotle składają jaja w czasie jesieni/wiosny/zimy? Ponieważ wtedy temperatura jest chłodniejsza i larwy rozwijają się dłużej i dokładniej. 
Wyższe temperatury nie sprzyjają wylęganiu się, błony jajowe są gęstsze, a przez to trudniejsze do przerwania przez larwę, a  jeśli larwa nie wykluje się na czas, umiera w jajku z powodu niedotlenienia. 

⭐Co zrobić kiedy Twoja samiczka złoży jajka?
1. Odczekaj 24 godziny, aby złożyła wszystkie do końca. 
Tyle zwykle składają jaja. Jak skończy, przestanie zawieszać się na roslinach i ozdobach w akwarium wypinając kloakę i będzie spokojnie siedziała sobie w miejscu. 
2. Oddziel samiczkę od samca! 
W przeciwnym razie jej organizm od razu zacznie produkować kolejne jaja. A to może doprowadzić do nadwyrężenia jej gospodarki wapniowej w organizmie i poważnych chorób metabolicznych. 
3. Przeprowadź samiczkę do tubingu z dala od samca na co najmniej 2 tygodnie i codziennie karm wysoko proteinowym pokarmem (Tropical Gel formuła, filety rybne). 
4. Postaraj się zebrać cały skrzek, a następnie zamroź go przez 24h w zamrażarce i dopiero po tym czasie zutylizuj w toalecie. Zapobiegnie to ewentualnemu wykluciu się larw w ściekach i ich śmierci głodowej. 
5. NIE ODCHOWUJ JAJ JEŚLI NIE MASZ ODPOWIEDNIEJ WIEDZY ODNOŚNIE ROZMNAŻANIA AKSOLOTLI!!!!!!! 
A co jeśli okaże się że mają wady genetyczne? 
6. Nie odchowuj ich także jeśli nie masz pewności, czy rodzice nie są spokrewnieni! 
7. Nie odchowuj jaj jeśli nie masz udokumentowanego pochodzenia obu rodziców i zarejestrowanych ich w urzędzie - narobisz sobie tylko kłopotów! 
8. Pamiętaj, że samica składa nawet ponad 1000 jaj i nawet około 100 larw może przeżyć! Co zrobisz z taką ilością larw? Będziesz sprzedawać je "jak popadnie", czy do sklepów zoologicznych gdzie bedą trzymane na żwirku, z grzałką i sprzedawane małym dzieciom jako zabawki albo do akwarium tropikalnego ze skalarami? 
9. Pamiętaj, że odchowanie jednego miotu może kosztować nawet około 800 zł. A aksolotle nie należą do drogich zwierząt, więc nie zwróci Ci się to na pewno. Mój bilans: https://m.facebook.com/groups/aksolotle/permalink/390777105661132/
10. Powoływanie na świat nowych istot to bardzo poważna i odpowiedzialna sprawa. Nie bądź więc w tym temacie egoistą. . .

Jeśli Twoja samiczka składa skrzek częściej niż 3x do roku, powinieneś na stałe oddzielić ją od samca