Dlaczego nie karmić aksolotli mięsem zwierząt stałocieplnych?

Mięsko 🥩🥓🍗
Wiele źródeł podaje, że aksolotle można karmić sercami wołowymi, wątrobą, czy piersią z kurczaka. Wyjaśnię Wam dlaczego lepiej tego nie robić. 

Zawsze warto zwrócić uwagę na to czym dany gatunek żywi się w naturalnym środowisku. Częstym argumentem jest to że zwierzęta w naszych akwariach pochodzą z krzyżówek powstających od lat w niewoli i z naturą nie mają nic wspólnego. Jednak to nie jest prawda! Aksolotle przystosowywały się do środowiska w którym żyją przez dużo dłuższy czas niż do warunków hodowli w niewoli, więc nie jest w stanie zmienić swoich preferencji żywieniowych na przestrzeni kilku lat (podobnie jak z wymogami odnośnie temperatury). Narządy wewnętrzne aksolotla są przystosowane do trawienia określonych pokarmów którymi żywi się w środowisku naturalnym.

Aksolotle są zwierzętami zimnokrwistymi (poikilotermami). Używają one tłuszczu zarówno jako źródła, jak i rezerwy energii. Miejsca odkładania tłuszczu rozmieszczone są w wielu częściach ich ciała. Nasze smoki są zimnokrwiste, co oznacza, że temperatura ich ciała waha się w zależności od ciepłoty środowiska, ich adaptacja doprowadziła do tego, że maja one kwasy tłuszczowe o niskiej temperaturze topnienia. Zjawisko takie zapobiega tężeniu tłuszczów w niskich temperaturach, w których żyją. 

Zwierzęta ciepłokrwiste, takie jak np. krowa, czy ptactwo magazynują kwasy tłuszczowe o wysokiej temperaturze topnienia. Ponieważ aksolotle nie potrafią zasymilować tłuszczu ze zwierząt ciepłokrwistych tak dobrze, jak robią to z tłuszczami pochodzącymi od zwierząt zimnokrwistych, gromadzony on jest w ich wątrobie. Badania na zwierzętach zimnokrwistych karmionych mięsem wykazały olbrzymią degenerację wątroby na przestrzeni lat :(

 Serce wołowe i jakiekolwiek inne rodzaje mięsa pochodzące od zwierząt ciepłokrwistych są więc wyjątkowo szkodliwe. Zwróćcie uwagę, że dobrej jakości pokarm suchy dla aksów jest zrobiony z ryb, lub bezkregowców wodnych, a jako wypełnienie i substancję wiążącą - klej, zastosowano w nim olej roślinny, lub zboża, zamiast tłuszczów zwierzęcych. 

Warto dodać że mięso zwierząt stałocieplnych wymaga do strawienia odpowiednich enzymów i temperatury ciała powyżej 30*C. Niewłaściwy pokarm nie jest w całość trawiony i odkłada się w postaci tłuszczu na narządach wewnętrznych aksolotla. Dodatkowo mięso ssaków i ptaków jest bogate w ciężkie pierwiastki, a to może powodować gromadzenie się minerałów, zwłaszcza żelaza, i prowadzić do niewydolności narządów.