Mutacje genowe u aksolotla, czyli co mo偶e wyrosn膮膰 z jajeczka 馃

Mutacje genowe w naturze s膮 zjawiskiem losowym. Mog膮 powstawa膰 na skutek b艂臋d贸w polimerazy DNA, lub z u偶yciem mutagen贸w, kt贸rymi mog膮 by膰 na przyk艂ad - temperatura, promieniowanie, czy czynnik chemiczny. Mog膮 tak偶e powstawa膰 na skutek zmiany po艂o偶enia odcinku DNA w obr臋bie genomu. 
Niekt贸re mutacje s膮 niebezpieczne dla zdrowia aksolotla, b膮d藕 powoduj膮 u niego trwa艂e kalectwo. A inne, wp艂ywaj膮 jedynie na wygl膮d zewn臋trzny nie powoduj膮c wi臋kszych problem贸w. 
Om贸wmy sobie najcz臋stsze mutacje u aksolotli. 

Albino 
Mutacja ta nie jest 艣mierteln膮. Homozygoty wykazuj膮 przej艣ciow膮 anemi臋, w wieku oko艂o 3 miesi臋cy 偶ycia. Wi臋kszo艣膰 z nich wraca do zdrowia. Prawdopodobnie pocz膮tkowa niedokrwisto艣膰 jest zwi膮zana z przej艣ciem syntezy hemoglobiny z larwalnej, na doros艂膮, u kt贸rej synteza ta jest op贸藕niona. 
Aksantyczny
Charakteryzuje si臋 on brakiem ksantofor贸w i irydofor贸w. Posiada normalne melanofory. S膮 bardzo podatne na infekcje wirusowe. Jednak osobniki homozygotyczne dla albinosa s膮 bardziej odporne. Starsze aksolotle o tym ubarwieniu staj膮 si臋 blado偶贸艂te, prawdopodobnie z powodu braku ryboflawiny w diecie. 

Niewydolny sercowo
Mutacja sercowa to gen recesywny, kt贸ry wp艂ywa na serce. Serce rozwija si臋, ale nie potrafi si臋 kurczy膰. Kolejnym objawem jest wodobrzusze (gromadz膮ce si臋 p艂yny). M艂ode osobniki z t膮 mutacj膮 charakteryzuj膮 si臋  obrz臋kiem klatki piersiowej, s艂abym rozwojem skrzeli, brakiem czerwonej plamki  a boku charakterystycznej dla maluch贸w, oraz brakiem bicia serca. Cz臋sto nie 偶eruj膮 i umieraj膮. 

Bezoki
Homozygotyczne osobniki, kt贸re nie posiadaj膮 oczu, wzmocnion膮 pigmentacj臋 i s膮 bezp艂odne. 
Brak r贸wnowagi p艂yn贸w
Mutacja charakteryzuje si臋 nadmiarem p艂yn贸w w organizmie. P艂yny stopniowo powi臋kszaj膮 tu艂贸w i g艂ow臋. Mutacja ta jest p贸艂 艣mierciono艣na. Prze偶ywaj膮ce samice mog膮 wyda膰 na 艣wiat potomstwo, kt贸re r贸wnie偶 b臋dzie posiada膰 nadmiar p艂yn贸w i b臋dzie niezdolne do 偶ycia. 
Skrzela - 艣miertelny
Charakteryzuje si臋 nieprawid艂owym rozwojem skrzeli i 艣mierci膮 w ci膮gu tygodnia od wyklucia. Skrzela zawijaj膮 si臋 do przodu, s膮 kruche i maj膮 mniej w艂贸kien. Zmutowane zarodki s膮 ciemniejsze i bardziej 偶贸艂te. 

艁apka - 艣miertelny
Larwy s膮 homozygotyczne, rosn膮 i normalnie si臋 偶ywi膮. Niekt贸re larwy z tym b艂臋dem wykazuj膮 boczn膮 krzywizn臋 cia艂a. Cz臋sto larwy umieraj膮 bardzo szybko zaraz po tym jak wyrosn膮 im 3-4 palce. 

Londyn - 艣miertelny
Homozygotyczne zwierz臋ta pod wzgl臋dem tego genu recesywnego wykazuj膮 nieproporcjonalnie ma艂膮 g艂ow臋, ma艂e i s艂abo rozwini臋te oczy, kruche skrzela ze s艂abo rozwini臋tymi w艂贸knami. Rosn膮 wolniej i po wykluciu 偶eruj膮 tylko troch臋. Umieraj膮 po kilku tygodniach. 

Melanoid
Ta mutacja charakteryzuje si臋 zwi臋kszon膮 liczb膮 melanofor贸w, zmniejszon膮 liczb膮 ksantofor贸w i brakiem irydofor贸w. Doros艂e osobniki s膮 ciemnoszare lub czarne. Odkryty u potomk贸w dzikich zwierz膮t sprowadzonych z Meksyku. Nie jest zagra偶aj膮ca 偶yciu. 
Mikroftalma
Homozygotyczne larwy mikrooczne identyfikowane s膮 mniej wi臋cej gdy rozpoczyna si臋 ich karmienie po wykluciu. Ich oczy s膮 ma艂e a kom贸rki pigmentowe cz臋sto wkraczaj膮 na powierzchni臋 rog贸wki. Jedz膮 ma艂o, lub w og贸le i wkr贸tce umieraj膮. 

Pinhead
Mutant rozwojowy twarzoczaszki. Przede wszystkim dotkni臋te s膮 narz膮dy w臋chowe, oczy, przed m贸zgowie i jama g臋bowa. Wi臋kszo艣膰 nie mo偶e je艣膰 i umiera w kr贸tkim czasie po wykluciu. 
艁agodnie dotkni臋te mutacj膮 osobniki s膮 w stanie prze偶y膰 nieco d艂u偶ej. 

Kr贸tkie palce
Mutacj膮 艣miertelna, obejmuj膮ca nerki, przewody M眉llera i ko艅czyny. Zmutowane zwierz臋ta mo偶na rozpozna膰 po kr贸tkich ko艅czynach i zmniejszonej liczbie paliczk贸w. 
Wodobrzusze, ze wzgl臋du na niepe艂ny rozw贸j przewod贸w M眉llera ujawnja si臋 dopiero u starszego osobnika m艂odocianego. Umieraj膮 z powodu niewydolno艣ci nerek po oko艂o roku. 
Spastyczne
Larwy te wykazuj膮 sinusoidalne p艂ywanie charakterystyczne dla dla stadium embrionalnego. Nie zdolne do 偶ycia. 

Zast贸j
Identyfikowane s膮 podczas wykluwania na podstawie ich niezwykle czerwonych lub r贸偶owych w膮tr贸b, 艂agodnego wodobrzusza i bladego koloru. Wi臋kszo艣膰 umiera w ci膮gu tygodnia od wyklucia. 

Skr臋cone skrzela
Larwy zmutowane nie 偶eruj膮 i umieraj膮 艣rednio 17 dni od wyklucia. Rozw贸j ko艅czyn op贸藕niony. Pogorszenie stanu skrzeli spowodowane g艂odem. 

Rozszerzenie naczy艅
Gen 艣miertelny ccharakteryzuj膮cym si臋 rozszerzeniem naczy艅 krwiono艣nych w momencie klucia.
Wi臋kszo艣膰 umiera jeszcze przed wykluciem. 
Te kt贸re przetrwaj膮 s膮 mniejsze ni偶 rodze艅stwo. 

Bia艂y (leucystyczny)
Bia艂a mutacja jest rerecesywnym genem wp艂ywaj膮cym na dystrybucj臋 kom贸rek pigmentowych. Jeden bia艂y samiec po艣r贸d pierwszych aksolotli sprowadzonych do Pary偶a w 1868r. sta艂 si臋 najwyra藕niej przodkiem wszystkich bia艂ych aksolotli na ca艂ym 艣wiecie. 
Osobniki homozygotyczne rozwijaj膮 kom贸rki pigmentowe zar贸wno dla pigmentu czarnego (melanofory), jak i 偶贸艂tego (ksantofory), jednak ich dystrybucja jest ograniczona. Bia艂e aksolotle s膮 koloru bia艂ego lub r贸偶owawego, z czarnymi oczami. Cz臋sto wyst臋puje u nich ciemny pigment na g艂owie i skrzelach, oraz zw艂aszcza u starszych zwierz膮t ciemne plamki na nogach i ogonie.

殴r贸d艂a:
Frost 1986
Bukowski 1990
Humphrey 1972