Nietypowe żyły w skrzelach aksolotli - czy powinieneś się ich obawiać?

Prawidłowo wyglądające skrzela aksolotla zawsze będą pełne i puszyste, oraz wyprostowane, ponieważ zakręcone do przodu mogą sygnalizować stres. 
Małe, lub skarłowaciałe skrzela, opadające bezwiednie, z uszkodzonymi fimbriami (włóknami), lub ich brakiem, a także z oznakami choroby (np pleśniawka), znacznie utrudniają aksolotlowi pobieranie tlenu ze środowiska i powinny skłonić nas do sprawdzenia, czy w akwarium są odpowiednie parametry wody. Infekcje bakteryjne, lub grzybicze mogą powodować odpadanie włókien skrzelowych, ponieważ takie infekcje niszczą tkanki. 
Gdy aksolotle są aktywne, ich skrzela potrafią przybrać intensywnie czerwoną barwę. 
Blaknięcie skrzeli nie jest szkodliwe. Zwykle oznacza to, że przepływ krwi jest mniejszy, ponieważ aksolotl nie porusza się, lub po prostu jest głodny. Gdy zacznie się ruszać, bądź się naje i skrzela wrócą do czerwonego koloru, to jest to całkowicie normalne i nie ma się czym martwić. 
Jeśli jednak aksolotl pozostaje totalnie "biały", łącznie ze skrzelami, należy sprawdzić pH i GH wody, ponieważ zbyt kwaśna i miękka woda mogą spowodować anemię, która właśnie tak się objawia. Aksolotle chłoną minerały z wody i kiedy ich brakuje, dochodzi u nich do niedokrwistości. 

Czasem ze skrzeli aksolotla zaczynają wystawać dość grube żyłki. 
Skąd one się biorą i czy są niebezpieczne? 
Normalne skrzela zewnętrzne mają eliptyczny kształt i posiadają obrzeża pokryte warstwami komórek nabłonkowych. 
W tkankach znajdują się tętniczki na każdym końcu przekroju. Drobne ściany naczyń krwionośnych, przypuszczalnie z naczyń włosowatych są rozsiane po całej tkance łącznej. 
Natomiast gdy obserwujemy przekrój skrzela z wystającą żyłką, wydaje się, że kompresują one naczynia włosowate i tkankę łączną. Co więcej, dwie ściany naczyń krwionośnych wydają się łączyć na czubku, aby tworzyć półkoliste, pojedyncze naczynie krwionośne. 
Nietypowe włókna skrzeli zawierają normalnie wyglądające komórki nabłonka. Jednak tętniczki pozostają rozszerzone i pokryte otaczającą tkanką łączną. Naczynia te potencjalnie rozwijają się z tętniczek odprowadzających i doprowadzających. 

Jaka jest przyczyna? 

W fimbriach skrzelowych znajdują się łożyska kapilarne, bedace obszarem zbudowanym z naczyń włosowatych, w którym dochodzi do wymiany substancji między krwią a komorkami. 
Czasami jawna regeneracja skutkuje utworzeniem pogrubionej pętli fimbrii. 
W niektórych przypadkach także gromadzenie się krwi, czy przekrwienie skrzeli może również powodować rozszerzenie naczynia. 
W naczyniach skrzelowych nie ma „zastawek”, więc to nie będzie to samo, co nasze „żylaki”, ale koncepcja zwiększonego ciśnienia, czy przekrwienia w naczyniu powodującym rozszerzenie jest podobna.

Nie należy się obawiać takich żyłek. Jest to naturalny sposób organizmu na radzenie sobie z ciśnieniem krwi. Należy jednak obserwować, ponieważ czasem aksolotle potrafią gdzieś taką żyłką zahaczyć i wtedy ona obficie krwawi. W większości przypadków krwawienie samo ustepuje, jednak jeśli jest mocne i nie wydaje się za chwilę zahamować, powinniśmy udać się do weterynarza, aby zszył żyłkę i zatamował krwotok. 
Zdjęcia: Tara Costellow